Już po raz drugi studenci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wzięli udział w charytatywnym "OnkoBiegu" na rzecz pacjentów chorych na nowotwory z Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej - Curie. Do inicjatywy włączyły się dwie organizacje:  Studenckie Towarzystwo Diagnostów Laboratoryjnych WUM oraz warszawski oddział Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji.

Zasada OnkoBiegu jest niezwykle prosta. Startujące w nim osoby pokonują w swoim tempie okrążenia, a za każde z nich sponsorzy przekazują ustalone kwoty na szczytny cel. Biegacze mogą również samodzielnie przekazać dowolną kwotę podczas samej rejestracji – nie jest  jednak obowiązek, ponieważ najbardziej liczy się sam udział.

IMG 20180902 133919Studenci analityki medycznej wraz z przyjaciółmi z farmacji zorganizowali także happening – pierwsze okrążenie przebiegli w fartuchach, by zaznaczyć obecność środowiska medycznego wśród uczestników i pokazać swoją, jako przyszłych pracowników służby zdrowia, solidarność z pacjentami onkologicznymi. W miasteczku namiotowym przygotowali za to stanowisko z pomiarem ciśnienia, saturacji krwi oraz analizą składu ciała za pomocą specjalnej wagi. Misją obu organizacji studenckich jest m.in. szerzenie idei powszechnego dostępu do badań profilaktycznych.

Jak informuje organizator biegu - Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki Sarcoma, udało się przebiec 15350 okrążeń wokół budynku szpitala, a każde z nich stanowiło dystans bliski 1500 metrów. Oznacza to, że wszyscy razem przemierzyli odległość aż 23025 kilometrów, czyli ponad połowy równika Ziemi! Przełoży się to na ponad 90 000 złotych na rzecz pacjentów, uzbieranych z kwot przekazanych od sponsorów.

Kolejny OnkoBieg już za rok, na początku września. Zachęcamy do udziału aktywnych diagnostów laboratoryjnych z całej Polski wraz z przyjaciółmi i rodzinami. Każdy biegnie tak, jak potrafi – w tej inicjatywie nie chodzi o rywalizację. Na koniec biegu, wszyscy uczestnicy otrzymują pamiątkowe medale.

Bartosz Zawadzki