Na rynku wydawniczym ukazała się właśnie książka „Genetyka i epigenetyka komórek somatycznych”. Pozycja adresowana jest do diagnostów laboratoryjnych, studentów i absolwentów biotechnologii, diagnostyki medycznej oraz lekarzy różnych specjalności.
Publikacja składa się z VI odrębnych części:
• Część I „Informacja genetyczna, replikacja, proliferacja komórek”
• Część II „Ekspresja informacji genetycznej, różnicowanie”
• Część III „Uszkodzenia DNA, odpowiedź komórki na uszkodzenie, naprawa uszkodzeń DNA, mutacje”
• Część IV „Stres komórkowy”
• Część V „Tworzenie systemu odporności”
• Część VI „Nowotwory”

Książka zawiera ponad 260 autorskich rycin oraz liczne tabele. Publikacja dostępna jest w wersji elektronicznej.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: www.czelej.com.pl

Wydawca: Wydawnictwo Czelej

appetite bowl centimeter 1332189Tytułem wstępu jeśli mamy mówić o dietetyce i dietetykach to mam tu na myśli osoby, które ukończyły studia na kierunku dietetyka. Intensywny wieczorowy kurs na uniwersytecie YouTuba`a nie daje żadnych kwalifikacji.

Czym jest dietetyka wg Wikipedii – to dziedzina nauki żywieniu człowieka zdrowego i chorego zajmująca się: zasadami żywienia człowieka zdrowego, zasadami żywienia człowieka chorego, oceny stanu odżywienia, oceny wzajemnego wpływu farmakoterapii i żywienia, zapobiegania chorobom zależnym od żywienia, kontrolowania jakości produktów żywnościowych i warunków ich przechowywania, biochemicznymi podstawami żywienia, prowadzenia edukacji żywieniowej, psychologią żywienia, technologiami gastronomicznymi.

Bardzo byśmy chcieli mieć epidemię już za sobą. Wirus jednak nie odpuszcza, dlatego apelujemy byśmy nie stracili czujności i nie odpuszczali stosowania środków zmniejszających ryzyko zakażenia wirusem SARS-COV-2.

PANDEMIA

Po raz kolejny w wielu miejscach w Polsce obchodziliśmy Dzień Diagnosty Laboratoryjnego. Święto, wyznaczone przez Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych, stanowi pamiątkę po odkryciu w 1961 roku tajemnicy kodu genetycznego przez Marshalla Warrena Nierenberga oraz Johanna Heinricha Matthaei – amerykańsko-niemiecki duet naukowców.

Stanowisko Konsultantów Krajowych w dziedzinie Mikrobiologii Lekarskiej, Chorób Zakaźnych, Diagnostyki Laboratoryjnej oraz Prezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych w sprawie oznaczania swoistych przeciwciał i antygenów w diagnostyce zakażenia SARS-CoV-2

stanowisko

Środowisko Diagnostów Laboratoryjnych przybiera na sile i znaczeniu, czego dowodem są kolejne, zupełnie nowe tytuły wydawane specjalnie dla naszej grupy zawodowej. W ostatnim czasie ucieszył nas fakt powstania "Laboratorium Medycznego" - kwartalnika wydzielonego z wydawanego dotychczas "Laboratorium - Przeglądu Ogólnopolskiego" o bardzo uniwersalnym charakterze. Treść nowej pozycji skupiona ma być jednak na funkcjonowaniu, organizacji i pracy medycznych laboratoriów diagnostycznych. Nie zabraknie w nim wątków naukowych, ale i artykułów dotykających zagadnień czysto praktycznych.

Dzięki uprzejmości redakcji czasopisma Współczesna Medycyna Laboratoryjna udostępniamy w otwartej formule jeden z najbardziej poczytnych artykułów zamieszczonych w pierwszym numerze. 


Artykuł przeglądowy

Laboratoryjna diagnostyka nieimmunologicznych niedokrwistości hemolitycznych – membranopatie

Laboratory diagnostics of the inherited hemolytic anemias – membranopathies

Olga Ciepiela

Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej, Warszawski Uniwersytet Medyczny

Współczesna Medycyna Laboratoryjna 2019; 1 (1): 16-21

­