appetite bowl centimeter 1332189Tytułem wstępu jeśli mamy mówić o dietetyce i dietetykach to mam tu na myśli osoby, które ukończyły studia na kierunku dietetyka. Intensywny wieczorowy kurs na uniwersytecie YouTuba`a nie daje żadnych kwalifikacji.

Czym jest dietetyka wg Wikipedii – to dziedzina nauki żywieniu człowieka zdrowego i chorego zajmująca się: zasadami żywienia człowieka zdrowego, zasadami żywienia człowieka chorego, oceny stanu odżywienia, oceny wzajemnego wpływu farmakoterapii i żywienia, zapobiegania chorobom zależnym od żywienia, kontrolowania jakości produktów żywnościowych i warunków ich przechowywania, biochemicznymi podstawami żywienia, prowadzenia edukacji żywieniowej, psychologią żywienia, technologiami gastronomicznymi.

Środowisko Diagnostów Laboratoryjnych przybiera na sile i znaczeniu, czego dowodem są kolejne, zupełnie nowe tytuły wydawane specjalnie dla naszej grupy zawodowej. W ostatnim czasie ucieszył nas fakt powstania "Laboratorium Medycznego" - kwartalnika wydzielonego z wydawanego dotychczas "Laboratorium - Przeglądu Ogólnopolskiego" o bardzo uniwersalnym charakterze. Treść nowej pozycji skupiona ma być jednak na funkcjonowaniu, organizacji i pracy medycznych laboratoriów diagnostycznych. Nie zabraknie w nim wątków naukowych, ale i artykułów dotykających zagadnień czysto praktycznych.

Po raz kolejny w wielu miejscach w Polsce obchodziliśmy Dzień Diagnosty Laboratoryjnego. Święto, wyznaczone przez Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych, stanowi pamiątkę po odkryciu w 1961 roku tajemnicy kodu genetycznego przez Marshalla Warrena Nierenberga oraz Johanna Heinricha Matthaei – amerykańsko-niemiecki duet naukowców.

­