Na rynku wydawniczym ukazała się właśnie książka „Genetyka i epigenetyka komórek somatycznych”. Pozycja adresowana jest do diagnostów laboratoryjnych, studentów i absolwentów biotechnologii, diagnostyki medycznej oraz lekarzy różnych specjalności.
Publikacja składa się z VI odrębnych części:
• Część I „Informacja genetyczna, replikacja, proliferacja komórek”
• Część II „Ekspresja informacji genetycznej, różnicowanie”
• Część III „Uszkodzenia DNA, odpowiedź komórki na uszkodzenie, naprawa uszkodzeń DNA, mutacje”
• Część IV „Stres komórkowy”
• Część V „Tworzenie systemu odporności”
• Część VI „Nowotwory”

Książka zawiera ponad 260 autorskich rycin oraz liczne tabele. Publikacja dostępna jest w wersji elektronicznej.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: www.czelej.com.pl

Wydawca: Wydawnictwo Czelej

Po raz kolejny w wielu miejscach w Polsce obchodziliśmy Dzień Diagnosty Laboratoryjnego. Święto, wyznaczone przez Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych, stanowi pamiątkę po odkryciu w 1961 roku tajemnicy kodu genetycznego przez Marshalla Warrena Nierenberga oraz Johanna Heinricha Matthaei – amerykańsko-niemiecki duet naukowców.

Dzięki uprzejmości redakcji czasopisma Współczesna Medycyna Laboratoryjna udostępniamy w otwartej formule jeden z najbardziej poczytnych artykułów zamieszczonych w pierwszym numerze. 


Artykuł przeglądowy

Laboratoryjna diagnostyka nieimmunologicznych niedokrwistości hemolitycznych – membranopatie

Laboratory diagnostics of the inherited hemolytic anemias – membranopathies

Olga Ciepiela

Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej, Warszawski Uniwersytet Medyczny

Współczesna Medycyna Laboratoryjna 2019; 1 (1): 16-21

Środowisko Diagnostów Laboratoryjnych przybiera na sile i znaczeniu, czego dowodem są kolejne, zupełnie nowe tytuły wydawane specjalnie dla naszej grupy zawodowej. W ostatnim czasie ucieszył nas fakt powstania "Laboratorium Medycznego" - kwartalnika wydzielonego z wydawanego dotychczas "Laboratorium - Przeglądu Ogólnopolskiego" o bardzo uniwersalnym charakterze. Treść nowej pozycji skupiona ma być jednak na funkcjonowaniu, organizacji i pracy medycznych laboratoriów diagnostycznych. Nie zabraknie w nim wątków naukowych, ale i artykułów dotykających zagadnień czysto praktycznych.

appetite bowl centimeter 1332189Tytułem wstępu jeśli mamy mówić o dietetyce i dietetykach to mam tu na myśli osoby, które ukończyły studia na kierunku dietetyka. Intensywny wieczorowy kurs na uniwersytecie YouTuba`a nie daje żadnych kwalifikacji.

Czym jest dietetyka wg Wikipedii – to dziedzina nauki żywieniu człowieka zdrowego i chorego zajmująca się: zasadami żywienia człowieka zdrowego, zasadami żywienia człowieka chorego, oceny stanu odżywienia, oceny wzajemnego wpływu farmakoterapii i żywienia, zapobiegania chorobom zależnym od żywienia, kontrolowania jakości produktów żywnościowych i warunków ich przechowywania, biochemicznymi podstawami żywienia, prowadzenia edukacji żywieniowej, psychologią żywienia, technologiami gastronomicznymi.

­