Bardzo byśmy chcieli mieć epidemię już za sobą. Wirus jednak nie odpuszcza, dlatego apelujemy byśmy nie stracili czujności i nie odpuszczali stosowania środków zmniejszających ryzyko zakażenia wirusem SARS-COV-2.

PANDEMIA

appetite bowl centimeter 1332189Tytułem wstępu jeśli mamy mówić o dietetyce i dietetykach to mam tu na myśli osoby, które ukończyły studia na kierunku dietetyka. Intensywny wieczorowy kurs na uniwersytecie YouTuba`a nie daje żadnych kwalifikacji.

Czym jest dietetyka wg Wikipedii – to dziedzina nauki żywieniu człowieka zdrowego i chorego zajmująca się: zasadami żywienia człowieka zdrowego, zasadami żywienia człowieka chorego, oceny stanu odżywienia, oceny wzajemnego wpływu farmakoterapii i żywienia, zapobiegania chorobom zależnym od żywienia, kontrolowania jakości produktów żywnościowych i warunków ich przechowywania, biochemicznymi podstawami żywienia, prowadzenia edukacji żywieniowej, psychologią żywienia, technologiami gastronomicznymi.

Stanowisko Konsultantów Krajowych w dziedzinie Mikrobiologii Lekarskiej, Chorób Zakaźnych, Diagnostyki Laboratoryjnej oraz Prezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych w sprawie oznaczania swoistych przeciwciał i antygenów w diagnostyce zakażenia SARS-CoV-2

stanowisko

Po raz kolejny w wielu miejscach w Polsce obchodziliśmy Dzień Diagnosty Laboratoryjnego. Święto, wyznaczone przez Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych, stanowi pamiątkę po odkryciu w 1961 roku tajemnicy kodu genetycznego przez Marshalla Warrena Nierenberga oraz Johanna Heinricha Matthaei – amerykańsko-niemiecki duet naukowców.

Dzięki uprzejmości redakcji czasopisma Współczesna Medycyna Laboratoryjna udostępniamy w otwartej formule jeden z najbardziej poczytnych artykułów zamieszczonych w pierwszym numerze. 


Artykuł przeglądowy

Laboratoryjna diagnostyka nieimmunologicznych niedokrwistości hemolitycznych – membranopatie

Laboratory diagnostics of the inherited hemolytic anemias – membranopathies

Olga Ciepiela

Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej, Warszawski Uniwersytet Medyczny

Współczesna Medycyna Laboratoryjna 2019; 1 (1): 16-21

Środowisko Diagnostów Laboratoryjnych przybiera na sile i znaczeniu, czego dowodem są kolejne, zupełnie nowe tytuły wydawane specjalnie dla naszej grupy zawodowej. W ostatnim czasie ucieszył nas fakt powstania "Laboratorium Medycznego" - kwartalnika wydzielonego z wydawanego dotychczas "Laboratorium - Przeglądu Ogólnopolskiego" o bardzo uniwersalnym charakterze. Treść nowej pozycji skupiona ma być jednak na funkcjonowaniu, organizacji i pracy medycznych laboratoriów diagnostycznych. Nie zabraknie w nim wątków naukowych, ale i artykułów dotykających zagadnień czysto praktycznych.

­